Steven Spielberg, korunk egyik legjobb rendezője nagyon ért ahhoz, hogy élvezetes blockbustlereket és komolyabb témájú filmeket egyaránt készítsen. A mester mostanában inkább független filmeket rendezett, a Ready Player One című darabbal viszont visszatért egy kicsit a közönségfilmek világába.
Az alapokat Ernest Cline regénye biztosította, amiből Spielberg és a csapat építkezni tudott. Azt már az előzetesek során is láthattuk, hogy a látvánnyal nem lesz gond, de vajon mint film is működik a dolog? Mindjárt el is árulom.
A történet szerint 2045-ben járunk. Jó pár évvel ezelőtt a zseni Halliday megalkotta az Oasis nevű rendszert, ami egy egész másik világot takar. Úgy kell elképzelni, mint a VR szemüvegeket: felveszed, s egyből a játékban találod magad. Természetesen emberek milliói kezdtek el vele játszani. Közéjük tartozik a főszereplő, Wade Watts (Tye Sheridan) is, aki úgy érzi, hogy csak a játékban ér valamit is, ide menekült a kegyetlen valóság elől. Halliday halála után kiderül, hogy a nagy tervező elrejtett a játékban 3 kulcsot. Ha valaki mindet megszerzi, könnyen az Oasis ura lehet. Természetesen megkezdődik a nagy harc értük…
Talán le sem kéne írnom, de azért a biztonság kedvéért megteszem: a látvány egyszerűen lélegzetelállító. Ebből nem csináltak titkot a trailerek sem már, de amit a filmben látunk, az még azokra is rátesz, méghozzá egy jókora lapáttal. Így simán állítom, hogy a Ready Player One eddig 2018 leglátványosabb címe. De persze, szoktam mondani, ha a látvány mellé nincs semmi történet, vagy karakterek, nos akkor annyit is ér az egész. Szerencsére azonban a film egyáltalán nem esik ebbe a csapdába, sőt. Képes arra, hogy érdekes karaktereket teremtsen, akivel a nézők tényleg könnyen tudnak azonosulni.
Elvégre a legtöbbünkkel biztos megesett már az, hogy (mint a főbb szereplők), nagyon sok órát belepakoltunk egy-egy játékba. Nem hinném, hogy a világ legprofibb gamerje vagyok, de azért tény, hogy volt már játék, amibe én is több időt öltem már, mint amennyit kellett volna… Vagy mégsem? (khmm Witcher 3 khmm).
Tulajdonképpen, az egész filmet felfoghatjuk úgy, mint egy hihetetlen odaadással megírt szerelmeslevelet a popkultúra nagy szerelmesei számára. Érdekes, hogy míg kezdetben sokáig megvetették a „kockákat”, addig manapság már nagyjából egy elfogadott dolog lett az, ha valaki a szabadidejében játszik. Egyébként szerintem sincs vele semmi gond, hisz ez is egy olyan hobbi, mint a többi. Sőt, még jobb is, persze csak ha valaki nem szünet nélkül a gép előtt ül. Na, de kicsit elkalandoztam, vissza a filmhez!
A másik dolog, hogy ezt az alkotást aztán brutálisan megszórták easter eggekkel. Itt egy filmes utalás, ott egy ismert zene, amott egy ikonikus karakter, szó szerint minden percre jut egy, ez pedig számomra elképesztő dolog. Voltak ám itt „ragyogó” ötletek! :)
A főszerepben az ifjú Tye Sheridian (Joe) látható, aki elég jól játszott most. Szép jövő vár még rá a szakmában szerintem. De Olivia Cooke (Én, Earl) is nagyon szuper volt. Tehát a színészi játékra abszolút nincs panasz, ráadásul most tényleg teret kaptak a fiatalabbak is.
Összegezve, lehet hogy a film nem hibátlan (átlagos történet, apróbb hibák), de mégis élveztem minden egyes percét. Simán kultfilm lesz még belőle a jövőben, az biztos. Hogy akkor röviden mi is a Ready Player One? Egy látványos adrenalinbomba, hatalmas szívvel!
Nem akarsz lemaradni semmiről? Nyomj egy kedvelést!
Általánosságban
A Kritikairoda még 2016 februárjában indult, eredeti neve azonban még nem ez volt, hanem Critics Office néven találhattak rá a látogatók. Célom a honlap elindításával az volt, hogy én is kivegyem egy kicsit a részemet a filmek világából.
Mozis premier kirtikák várhatóak minden héten, ahogy csak időm engedi hogy eljussak a moziba. Értelemszerűen minden moziban futó filmet nem tudok hozni, de ami érdekesebb, azt semmiképpen sem fogom kihagyni.
Természetesen időnként a régebbi, vagy klasszikus filmek sem maradnak ki a tartalomból, sőt különböző toplisták is várhatóak majd.
A honlap 2017 márciusában blogos szerkezetre váltott az egyszerűbb és átláthatóbb működés miatt. Az ezen időpont előtti írások is elérhetőek, a Régi kritikák/tesztek menüpontra kattintva.