A Marvel moziverzum 18.darabját köszönthetjük a Fekete párduc személyében. Nagyjából 10 éve indult a móka a Vasemberrel, azóta meg csak jön be a pénz, valamint egyre több lesz a rajongó is. Valamit nagyon jól csinálnak, azt meg kell hagyni.
Ez a film azonban több szempont miatt sem igazán hasonlítható a többi szuperhősös filmhez, szóval kellett hozzá egy kis bátorság, hogy be merjék vállalni. Eddig azonban nagyon jók a bevételek, szóval biztosan megérte a dolog. Elvégre mégiscsak egy Marvel filmről beszélünk.
A történet főhőse a Polgárháború során már korábban bemutatkozott T’Challa király (Chadwick Boseman), aki apja halála után próbálja meg azt, hogy élve a lehetőségekkel, jó uralkodó legyen. Ezt azonban megnehezíti több dolog is, például az, hogy a szintén wakandai Erik (Michael B. Jordan) is a trónra pályázik, s nem fél piszkos eszközöket is bevetni…
Arra kérnék most mindenkit, hogy egy kis ideig tessék szépen elfelejteni a Marvel darabokra jellemző dolgokat, mert gyakorlatilag az történt, hogy egyik korábbi filmjükhöz sem igazán tudom hasonlítani azt az élményt, amit a Fekete párduc nyújtott. A remekül sikerült bokszfilm, a Creed-Apollo fia rendezője, Ryan Coogler nagyon figyelt arra, hogy egy olyan alkotást hozzon tető alá, aminek a látványon felül is számos értéke van.
Lehet, hogy itt a cél maga még mindig a szórakoztatás, de közben olyan dolgokra térnek ki a játékidő alatt, mint a rasszizmus, az elnyomottság vagy a nyomor. Éppen ezért nem éppen egy habkönnyű élmény a Fekete párduc, az MCU keretein belül pedig sikerült egy meglepően komor hangvételt megütni. Sőt, olyan az egész, mint egy Bond film, és ez nem vicc. Nézzétek meg, rögtön látni fogjátok, miért.
A stúdió a tavalyi három filmjével (Galaxis Őrzői 2, Hazatérés, Ragnarök) inkább igyekezett az akció mellett a humorra is gondolni. Pár viccesebb rész most is van, de ezek leszámítva, mint mondtam, inkább a komolyabb hangulat mellett döntöttek. Szerintem pedig ez nagyon is jól áll a filmnek. Gyakorlatilag egy látványos királydrámát kapunk, ahol egy kicsit betekinthetünk (az egyébként fiktív) afrikai ország, Wakanda mögé is. Azt pedig már eddig is tudtuk, hogy itt található a vibránium nevű anyag, többek között ebből készült Amerika Kapitány pajzsa is.
Van egyébként egy pár utalás az eddig történtekre, de nehezen hinném, hogy valaki úgy vált jegyet az MCU 18.felvonására, hogy előtte egyet sem látott. Megtenni ettől még persze meglehet, csak nem nagyon érdemes. Ami a stáblista utáni jeleneteket illeti, van belőle 2 darab is, érdemes megvárni őket. Érdekes, hogy ugyan a film majdnem teltházzal futott, de a második ilyen jelenetre már kevesebb, mint a nézősereg harmada maradt benn. Pedig nem érdemes kihagyni őket.
A színészek szerintem jól játszottak. A főszerepben Chadwick Boseman (Polgárháború) volt látható, aki kifejezetten jól játszott. Ugyanez igaz a fő nemezist játszó Michael B. Jordanre is. De itt álljunk meg egy szóra: a nemezis karaktere ugyanis az eddigi összes MCU film közül itt a legérthetőbb. Végre egy gonosztevő, aki nem azért akarja a hatalmat, mert ő már az anyja méhében is gonosz volt. A látványvilágért meg külön piros pont, mert nagyon szuper lett. Stan Lee cameo is volt, nem is akármilyen.
Összegezve, nekem nagyon tetszett a Fekete párduc. Első helyre azért nem sorolnám az univerzum filmjei közül (például a Hazatérés vagy a Polgárháború is jobb egy paraszthajszálnyival), de ettől még nagyon tudom ajánlani, komolyabban nem tudok belekötni. Nagyon szuper néznivaló, de tényleg. Az eddig legbátrabb Marvel film.
Nem akarsz lemaradni semmiről? Nyomj egy kedvelést!
Általánosságban
A Kritikairoda még 2016 februárjában indult, eredeti neve azonban még nem ez volt, hanem Critics Office néven találhattak rá a látogatók. Célom a honlap elindításával az volt, hogy én is kivegyem egy kicsit a részemet a filmek világából.
Mozis premier kirtikák várhatóak minden héten, ahogy csak időm engedi hogy eljussak a moziba. Értelemszerűen minden moziban futó filmet nem tudok hozni, de ami érdekesebb, azt semmiképpen sem fogom kihagyni.
Természetesen időnként a régebbi, vagy klasszikus filmek sem maradnak ki a tartalomból, sőt különböző toplisták is várhatóak majd.
A honlap 2017 márciusában blogos szerkezetre váltott az egyszerűbb és átláthatóbb működés miatt. Az ezen időpont előtti írások is elérhetőek, a Régi kritikák/tesztek menüpontra kattintva.