A Magyar mozikat általában elkerülik a túlzottan egyedi filmek, melyek akarnak és mernek is érdekesebb élményt nyújtani a nagy átlagnál. Most is pontosan ez történt. A Super Dark Times ugyanis az év egyik legfurcsább és legkülönlegesebb élménye, melyet jóval nehezebb lesz befogadni, mint a legtöbb unalmas tucatfilmet.
De varázsa tulajdonképpen többek között épp ebben rejlik. A történet szerint a ’90-es években játszunk, a főszereplő pár tini barát. Azonban az életükben minden gyökerestül megváltozik egy baleset után, s többé már semmi sem lesz olyan, mint azelőtt volt.
Bevallom őszintén, most ennél többet nem is akarok írni a történésekről, s ennek bizony igen egyszerű oka van: a film alaptörténete mellett annyi meglepetés fogja érni a nézőt, melyet sokkal inkább érdemes átélni, s nem egy kritikában megtudni. A vége felé például volt egy akkor fordulat, amely az egész eddigi filmet más színben tüntette fel. Mi, nézők pedig csak ámuldoztunk, hisz hiába néztük a filmet, csak a végén állt össze igazán az a bizonyos kirakós. A másik dolog pedig a hangulat. Ez egy elképesztően sötét és komor hangulatú darab, visszafogott, de mégis nagyon erős képi világgal.
Azt kell hogy mondjam, teljes egészében egy korábban látott mozgóképhez sem tudnám hasonlítani a dolgot, olyan megdöbbentő volt számomra. Persze az elképesztően groteszk és furcsa történet egyben arra is maximálisan garancia, hogy a filmet végül nem mindenki tudja majd befogadni. Sőt, valószínűleg a legtöbben nem is lesznek majd elégedettek, nem is kicsit rétegfilmről beszélhetünk.
A végső fordulatnak kösze sincs a Donnie Darko féle történésekhez természetesen, de azért azt senki le se tagadhatná, hogy az alkotókra nagy hatást gyakorolt a fentebb leírt klasszikus. Ez is, az is egy sötét történet fekete humorral, nagyon kevés vérrel, s igazi csattanóval a végén. A film végig izgalomban tart, s teszi ezt úgy, hogy azért alapjáraton tényleg nem egy buta slashert kapunk, hanem egy nagyon egyedi és különleges élményt.
A filmben eddig még nem igazán ismert vagy felfedezett színészek játszottak, ez azonban azért van, mert még viszonylag gyerekekről, tinikről van szó. Viszont mindegyikük nagyon jól játszott, ez egészen egyértelmű.
A film eleje egyébként egy kicsit hasonlít a Netflix sikersorozat Stranger Thingsre is, de itt azért elég gyorsan más irányt vesznek a dolgok. A gyerekszínészek is nagyon jók voltak, annak ellenére is, hogy érthető okokból eddig nem igazán láthattuk komolyabb filmben szerepelni őket.
Összegezve, a Super Dark Times az év egyik legkülönlegesebb, elképesztően groteszk és szürreális filmje. Nem való mindenkinek, egyáltalán nem, de az arra fogékonyak számára egészen biztosan nagy élmény lesz majd. A színészek is jól játszottak, így ha valaki szeretne látni egy nem mindennapi indie filmet, az itt most nagyon jó helyen keresgél, mert a film végül az év egyik legnagyobb meglepetése lett. Hát igen, valahogy így kell ezt csinálni.
Értékelés:90%
Ha tetszett a kritika, kövesd az oldalt a Facebookon is!
Nem akarsz lemaradni semmiről? Nyomj egy kedvelést!
Általánosságban
A Kritikairoda még 2016 februárjában indult, eredeti neve azonban még nem ez volt, hanem Critics Office néven találhattak rá a látogatók. Célom a honlap elindításával az volt, hogy én is kivegyem egy kicsit a részemet a filmek világából.
Mozis premier kirtikák várhatóak minden héten, ahogy csak időm engedi hogy eljussak a moziba. Értelemszerűen minden moziban futó filmet nem tudok hozni, de ami érdekesebb, azt semmiképpen sem fogom kihagyni.
Természetesen időnként a régebbi, vagy klasszikus filmek sem maradnak ki a tartalomból, sőt különböző toplisták is várhatóak majd.
A honlap 2017 márciusában blogos szerkezetre váltott az egyszerűbb és átláthatóbb működés miatt. Az ezen időpont előtti írások is elérhetőek, a Régi kritikák/tesztek menüpontra kattintva.