Steven Soderbergh, a kiváló rendező számos remek alkotás után (Oceans 11-12-13, Fertőzés, Traffic) úgy döntött, hogy visszavonul a mozi világától, s maximum tévés, sorozatos keretek között gondolkodik majd.
Nem ő az egyetlen a szakmában, aki így döntött, a fanok azonban ennek nem örültek, lévén azt hiszem mindenki egyetérthet abban, hogy Soderbergh munkái a mozivászonra valók. S az a vászon is lehetőleg legyen minél nagyobb.
Végül kiderült, hogy a direktor úr mégsem tudta tartani a fogadalmát, s visszatért a moziba, méghozzá a Logan Lucky című filmmel, ami egy kicsit hasonlít is az Oceans trilógiára. De hogy miben is, arra mindjárt kitérek. Annyi azonban biztos, hogy a filmet megérte elkészíteni. Hogy mennyire? Hát annyira, hogy egyenlőre a film a hónap legjobbja, nem is ok nélkül.
A történet középpontjában a két Logan fivér áll. Jimmy (Channing Tatum) kétkezi munkás, aki elveszíti állását, s közben volt felesége is azzal fenyegeti, hogy messzebbre költözik közös kislányukkal együtt. A másikuk, Clyde (Adam Driver) pedig a csatatérről mínusz egy kézzel (azaz karral!!) hazatérve csaposként tengeti napjait, s jó pár gúnyolódás céltáblája is egyben. Az elkeseredett, de ezzel együtt is badass tesók pedig nem mindennapi tervet eszelnek ki: meg akarják fújni az egyik legnagyobb Nascar verseny teljes bevételét. A prolitesók kezdetnek ki akarják szabadítani a hírhedt bűnözőt, Joet (Daniel Craig) a rács mögül, hogy közösen hozzák össze a balhét, de a lehető legkevesebb nyom nélkül…
A történetben az tetszett nagyon, hogy hiába beszélünk egy krimi-vígjátékról (méghozzá a könnyedebb fajtából), de ennek ellenére vették az erőt ahhoz, hogy érdekes személyiséggel rendelkező karaktereket alkossanak meg. Motivációjuk pedig ha nem is a világon a legalaposabb, de mindezzel együtt is érthető és világos is egyben.
Egy átlagos filmben ők a sötét oldalt képviselnék (mint Driver Kylo Renknét, hehe), de itt erről szó sincs: a Logan Lucky nem szent embereket akar hősének megtenni, de nem is bűnözőket, én legalábbis nagyon együtt tudtam érezni velük, s meg is kedveltem őket. Ők is csak emberek, s ugyan nem úgy rabolnak mint az Oceans trilógiában Brad Pitt, Matt Damon és George Clooney, de ez nem is gond. Ők (mondhatni) úriemberes csibészek voltak, ők meg csak simán csibészek. De talán épp ezért nagyon szerethetőek.
A film egyébként egy kicsit hasonlít a nyár másik kiváló filmjére: nem nehéz párhuzamokat találni a Nyomd, bébi, nyomd között. Ugyanakkor nem árt tudni, hogy itt nincs annyi erőszak, s nem is igazán patkol el senki. De ez egyáltalán nem is gond.
A film nem erőszakos, helyette a tökéletes bűntény megtervezésére fókuszál. Nehogy azt hitt, hogy a mesterhármas és társaik nem tudnak meglepni! A film nem csak okos a maga módján, de még egy jó kis csavarral is gazdagszik a végére. Erre pedig senki nem számított…
S ugyan a film nem hibátlan, semmi újat nem hoz a műfajban (ez az egyetlen igazi hibája voltaképpen), de ez annyira nem nagy gond. Viszont hangulatos, és nagyon szórakoztató is.
A szereplőket pedig nagyon eltalálták. Channing Tatum szvsz egész karrierje legszimpatikusabb szerepét hozza, Adam Driver pedig ismét tehetségét bizonyítja. Daniel Craig pedig hidrogénezett hajastul együtt is menő egy gyerek, még ha Bond után erre nem is mindenki gondolt volna. Mellettük is olyan nagy nevek szerepelnek egy keveset, mint Riley Keough (Mad Max 5), Seth Macfarlane (őt kicsit nehéz lesz felismerni) és még Katherine Waterston (Alien: Covenant) is. Bravó, remek szereposztás!
Egyébként a film sajnos nem kapott itthon nagy marketinget, ami meg is látszik: egymagamban (!!!) néztem végig a filmet délutáni előadáson egy nagyvárosban. Ilyenre se volt még példa, de ez a film érdemeiből természetesen mit sem von le.
Összegezve, a Logan Lucky valószínűleg az év 10 legjobb filmjében is benne lehet. Remek színészek, jó poénok, profi hangulat, érdekes heist elemek jellemezik a hónap legjobb filmjét. (A vége felé még Creedence Clearwater Revival nóta is van J). Azt mondom, hiba lenne kihagyni: menő és élvezetes film, Soderbergh jól időzítette a visszatérést. Jöhet részemről a folytatás, mivel ezek a proli csibészek remekül elszórakoztattak.
Pozitívumok:
-remek színészek
-érdekes történet
-egy okos fordulat
-fasza a hangulat
Negatívumok:
-nincs benn újdonság
Értékelés:85%
Tetszett a kritika? Kövesd oldalamat a Facebookon is!
Nem akarsz lemaradni semmiről? Nyomj egy kedvelést!
Általánosságban
A Kritikairoda még 2016 februárjában indult, eredeti neve azonban még nem ez volt, hanem Critics Office néven találhattak rá a látogatók. Célom a honlap elindításával az volt, hogy én is kivegyem egy kicsit a részemet a filmek világából.
Mozis premier kirtikák várhatóak minden héten, ahogy csak időm engedi hogy eljussak a moziba. Értelemszerűen minden moziban futó filmet nem tudok hozni, de ami érdekesebb, azt semmiképpen sem fogom kihagyni.
Természetesen időnként a régebbi, vagy klasszikus filmek sem maradnak ki a tartalomból, sőt különböző toplisták is várhatóak majd.
A honlap 2017 márciusában blogos szerkezetre váltott az egyszerűbb és átláthatóbb működés miatt. Az ezen időpont előtti írások is elérhetőek, a Régi kritikák/tesztek menüpontra kattintva.