Vajon nagy falat lett, vagy megmarad az átlagos látványfilmek között, mint amilyen a 47 Ronin vagy A hetedik fiú volt? Ez a nagy kérdés, amire valószínűleg egyértelmű választ tudok adni. A nagy fal ugyanis egy ambiciózus, látványos, viszont meglepően egyszerű és még csak véletlenül sem sokretű élmény lett. De kezdjük az elejétől! Nem vártam én bizony sokat ettől a filmtől, annyira azonban nem lett rossz. Persze a díjátadókon sem kell szorítanunk érte, azonban a korrekt kategóriát hozza, még ha annál semmivel sem többet.
A történet főszereplője két európai zsoldos, akik Kínában egy fegyvert keresnek (lőpor), azonban hamar eljutnak egy gigantikus építményig, ami ugye a nagy fal. Aztán kiderül, hogy (a történet szerint csak) ezt arra építették, hogy 60 évente támadó démonszerű lényeket távol tartsanak. A két meglepődött csávó pedig nem tehet mást, mint hogy segít a harcban. Mert, mint minden ilyen filmben tudjuk, előbb utóbb a világ sorsa lesz a tét. Mert miért ne? Hajaj…
Annyiszor láttam már ilyen gyenge történetet 3D-s filmekben, hogy inkább fel sem húzom magam miatta, mert nem lenne túl sok értelme. Ezen a filmen nem érdemes agyalni, az esetleges logikátlanságokat észrevenni, egyszerűen csak nézi kell, akkor ki tud kapcsolni arra a kicsivel több, mint másfél órára. Az már megint más kérdés, hogy sokszor egy videojátéknak is összetettebb története van. De, mint mondtam, ezen nem túl célszerű felhúznom magam, mert azért akadnak a filmnek erényei is.
Egyébként azt nem árthat tudni, hogy nem amerikai produktumról van szó, hanem kínairól. Azt azonban már nem merték bevállalni a ferdeszeműek sem, hogy kínai legyen a főszereplő. Mindjárt kapunk három nem kínai színészt is, csak hogy az amerikaiak egy része is rávegye magát a filmre. A kecske jóllakott, de a káposztából mégis maradt valamennyi. Gondolták, hogy így majd mindenki jól fog járni.
A helyzet azért ennél nehezebb, de azt mondom, hogy filmként mégsem tudok túlzottan haragudni A nagy falra. Jött, látott, s közben nem találta fel a spanyolviaszt, meg sem próbálta, de legalább szórakoztatott. Az is valami, ugye. Aki pedig az előzetesek után azt hitte, hogy mindebből több is kisülhet, az sajnálom, de eléggé hülye. Mert egyébként vannak a filmnek olyan részei, amelyek megérhetnek egy megtekintést. Ezek közül is magasan kiemelkedik a látvány, ami valóban elsőrangú.
Nem kevés pénzbe telhetett ezt összehozni, az biztos. A csatajelenetek kellőképp monumentálisak és érdekesek ahhoz, hogy fel tudják kelteni a néző figyelmét. Egyébként az egész film is pontosan ilyen: pörög, mint az istennyila, de ez igazából nem túl nagy probléma, hanem a műfajban inkább gyakori dolog. Ritkán írhatom le azt, hogy a 3D-nek van valamennyi értelme, de most épp ez a helyzet. 1-2 jelenet kifejezetten megkívánta a szemüveget, kicsit jobban meg lettek szerintem így oldva.
Az megint más, hogy mindent, de szinte mindent feláldoztak a látvány oltárán. Úgy értem, az hagyján (dehogy hagyján!), hogy nincs történet. S ha azt mondom, hogy igaza karakterek sincsenek? Pedig ez a szomorú helyzet. Persze nem vártam minden részletre kiterjedő karakterábrázolást, azonban ennél mindenképpen többet. Ott van a főszereplő, aki kb. negyed óra után kezd rokonszenvezni az üggyel, s máris saját céljaként látja a harcot a démonok ellen. Szerintem ez esetben 10-ből 9-en nem így tettek volna, azonban mint tudjuk, ez egy látványfilm. Oda meg nem kell sok észt várni.
Még szerencse egyébként, hogy a színészeken nem múlott. Matt Damon biztos nem ezért fog díjakat nyerni, azonban alakítása teljesen rendben van. Érdekesség, hogy az előzetesben is látható íjas jelenetet egy magyar segített neki elsajátítani, ami szerintem nem egy kis szó. De a másik két fontosabb nem kínai színésszel sem volt probléma: Pedro Pascal és Willam Dafoe is teszi azt, amit a haza, vagyis inkább a nagy fal védelme megkíván.
Mit mondhatnék még? A CGI az kifejezetten korrekt, bár az ellenfelek, ezek a démonszerű valamik nem túl ijesztőek. Mintha vettek volna egy kicsit az Alien Xenomorphjaiból, meg a Gyűrűk Ura orkjaiból, s azokat gyúrták volna össze. Ahhoz képest, hogy ezek gyilkos szörnyetegek, nem igazán voltak ijesztőek, hanem sokkal inkább halálra ítélt közkatonák.
Hisz, mint azt Jason Bourne óta tudjuk, Matt Damon számára nem sok akadály létezik. Az elején még szakállásan is láthatjuk, én alig ismertem meg. Mint mondtam, a karakterek nem éppen életszagúak vagy egyediek, s a dialógusok sem sikerültek túl eredetire. Ami a színészek mellett mégis megmenti a filmet, az nem más, mint a fentebb már emlegetett látvány. A rendező, Zhang Yimou munkásságáról már hallottam előzőekben, azonban még egy korábbi munkáját sem láttam. Állítólag azokban már több a történet, ami valljuk be, nem egy rossz.
Én legalábbis szeretem a történetorientált dolgokat, legyen az játék vagy film. Túlzottan mégsem tudtam haragudni a filmre. Van azért abban valamennyi fun-faktor, ahogy elmebeteg eszközökkel küzdenek ezekkel a zöld rusnyaságokkal. Szombat délutáni élménynek még épp elment, azonban közel sem ez lesz az évben a legmeghatározóbb moziélményem. De valószínűleg a legrosszabb sem, mert akármennyire nincs történet, a film végig megmarad a korrekt kategóriában. (A filmet egyébként 5-en néztük. Igaz, hogy régen bemutatták már, de ha nem megyünk a be négyes csoportban, akkor 1(!!!) embernek adták volna le a filmet. Csak érdekességképp: még soha nem voltam moziban, amin 8-nál kevesebb voltak. Ezidáig…)
Pedig, összegezve ez bizony bőven nézhető kategória. Nincs történet, nincsenek karakterek. Matt Damon játéka nem volt rossz, a látvány viszont parádés, ez menti meg a filmet. Nem tagadom, hogy szórakoztató azért valamennyire, de mégis csak (csak?) korrekt kategória: annál nem jobb, de nem is rosszabb.
Pozitívumok:
-Matt Damon játéka
-remek a látványvilág
-helyenként jó a 3D
Negatívumok:
-nincs semmi története
-nincsenek erős karakterek
Értékelés:60%
Nem akarsz lemaradni semmiről? Nyomj egy kedvelést!
Általánosságban
A Kritikairoda még 2016 februárjában indult, eredeti neve azonban még nem ez volt, hanem Critics Office néven találhattak rá a látogatók. Célom a honlap elindításával az volt, hogy én is kivegyem egy kicsit a részemet a filmek világából.
Mozis premier kirtikák várhatóak minden héten, ahogy csak időm engedi hogy eljussak a moziba. Értelemszerűen minden moziban futó filmet nem tudok hozni, de ami érdekesebb, azt semmiképpen sem fogom kihagyni.
Természetesen időnként a régebbi, vagy klasszikus filmek sem maradnak ki a tartalomból, sőt különböző toplisták is várhatóak majd.
A honlap 2017 márciusában blogos szerkezetre váltott az egyszerűbb és átláthatóbb működés miatt. Az ezen időpont előtti írások is elérhetőek, a Régi kritikák/tesztek menüpontra kattintva.