Django elszabadul kritika

SPOILERMENTES
Ha valaki meglátja a film plakátját, annak egészen biztosan fel fog tűnni egy dolog: mégpedig a rendező neve. Bizony, nem más mint Quentin Tarantino, az egyik kedvencem, a mester. Idén is kijött egy mű a rendezésében, mégpedig az Aljas nyolcas, melyet még nem volt módom megnézni, de az előzetese alapján ígéretesnek tűnt.
Viszont a Becstelen Brigantikat már lattam tőle, és nagyon tetszett a végeredmény. Most pedig a Django elszabadul című remekművet vesézem ki részletesebben. Ha valaki Tarantino filmet akar nézni, az készüljön fel valamire: arra, hogy annak rövid időn belül nem lesz vége. Jelenlegi alanyom különösen hosszú játékidővel rendelkezik: kicsivel több, mint két és fél óra.
Mindig mérges vagyok, ha egy filmet rövid játékidővel, összecsapva akarnak eladni. Ez általában a gyengébb minőségű horrorok és thrillerek ismertetőjegye. Tarantino azonban mindig mindenre figyel a lehető legapróbb részletekig, természetesen így van ez most is. A történet is egyike a 2012-es év egyik legaprólékosabb és legjobban kidolgozottabb darabjainak. Egy vérbeli Western történetet kapunk, a helyszín pedig természetesen Amerika.
Két évvel járunk a Polgárháború kirobbanása előtt. Dr.King Schultz épp a pusztaságot járja, amikor találkozik a rabszolgák hosszú sorával. A férfi ezt nem nézi túl jó szemmel, ezért lazán végez a zsarnokokkal, majd szabadjára engedi a szerencsétlen niggereket. Azonban az egyikük, Django inkább vele tart. Céljuk nem más lesz, mint hogy kiszabadítsák a volt rabszolga feleségét, akit az egyik legádázabb úr tart fogva. Akit természetesen nem alakíthat más, mint a minden körülmények között zseniális Leonardo di Caprio.

A dolgok pedig akkor durvulnak el, amikor ezek találkoznak… Tényleg meglepő történések és váratlan fordulatok fogják váltani egymást. Sok szerepben láthattuk már a frissen Oscar-díjas színészlegendát, bár ha emlékezetem nem csal, akkor őrült rabszolgatartót nem alakított még. Django színésze,Jamie Foxx is legendásan alakítja a nemrég szabadult niggert, de nekem az egész filmben mégis a Leo által életre keltett úr volt a személyes kedvencem. Nagyon gyakran vannak hangulatingadozásai: az egyik pillanatban még ünnepel, a másikban pedig dühöng. Di Caprio fantasztikus, számtalan arcát mutatja meg a film alatt.
A hosszú játékidő ellenére a karaktere azonban csak bő másfél órát szerepel a filmben. Viszont amíg képernyőn van, addig süt belőle a profizmus, és csakis ez a lényeg. Mellékszerepben feltűnik még a remek Samuel L.Jackson is, aki Leo egyik gyanakvó emberét játssza.
Végül ő lesz az, aki Djangóék párosát lebuktatja a gonosz rabszolgatartó ellen. A helyszínek is kellőképpen jól mutatnak, és még változatosak is. Sivatagiasabb táj, havasabb területek, vagy éppen kisebb-nagyobb települések, ahol izgalmas pisztolypárbajokra kerülhet sor. El lehet gondolkozni azon, hogy a forgatás összesen mennyibe fájhatott, de biztos vagyok benne, hogy nem lehetett olcsó mulatság.
Azonban az tény, hogy annyira profi lett a végeredmény, hogy az megér minden egyes fillért. Ez a mozifilm egyébként meglehetősen kegyetlen és véres is, nem szükölködtek az alkotók a fejlövésekkel sem. A rabszolgák kínzását, és kegyetlen dolgoztatását is nagyon realisztikusan, finomkodásoktól mentesen mutatják be. Különösen gyenge idegzetűeknek nem igazán tudom ajánlani, mint esti vagy délutáni program.
Magyarországon 18 éven aluliak számára nem ajánlották a moziban. Szerintem ez azért egy kicsit túlzás, de az tény, hogy 16 év alatt nem nagyon kellene nekikezdeni a megtekintésnek. Ami a befejezést illeti, kellőképpen Westernes, és most moroghatnak páran, hogy túlságosan is sablonos lett. Szerintem ennek a feltételezésnek nincs túl sok valóságalapja, mert a lezárás is nagyon stílusos lett, csakúgy mint az egész film.

Kifejezetten nehéz lehetett több mint két óráig tartani ezt a magas minőséget, de büszkén jelenthetem, hogy ez nagyon is sikerült. Én egy esetleges folytatást is jó néven vennék, ebben az univerzumban még nagyon komoly lehetőségek rejlenek. A film Amerikában és a világ minden táján elég sikeresnek bizonyult, moziban is sokan döntöttek a megtekintése mellett. Hazánkban is sikeresen megtalálta a célközönséget, itthon is szerette a moziba járó közönség. Azonban azt tanácsolom, hogy ha valaki meg akarja nézni, akkor csak és kizárólag DVD-n vagy neten tegye.
Kellően hosszú a játékidő, senkinek sem hiányzik még mellé a sok idegőrlő reklám. A filmben a karakterek bemutatására is nagyon sok időt fektettek, de ez így is van rendjén: itt minden fontosabb résztvevő külön egyéniség. Bár igaz, hogy a Westernes téma és a hosszú játékidő sokakat elbizonytalaníthat, de én nem igazán tudok most sok olyan dolgot mondani, ami kifejezetten nem tetszett.
Igaz, nem bántam volna, ha Leo még többet szerepel, de ez legyen a legnagyobb baj. Kevés az olyan film, melyben ennyire nem tudok negatívumokat sorolni, végre itt van hát egy. Alig várom, hogy Tarantino valami újjal rukkoljon elő, mert ott garantált a minőség. Azt tudom mondani, hogy ő olyan a rendezők között, mint az HBO a tévécsatornák között: prémium.
Talán hirtelenjében csak Steven Spielberget tudom egy lapon említeni vele. Tehát nagyon is elégedett vagyok, a 2012-es mezőny egyik legkiválóbb versenyzőjét köszönthetjük. Igazán profin megírt és változatos karakterek, remek helyszínek és vérbő fordulatok garantálják azt, hogy ezt a filmet mindenki csak szeretni tudja majd. Akit elsőre taszítani a Western téma, az is nyugodtan adhat neki egy esélyt. A Django elszabadul tehát egy remek alapmű lett, garantálhatom, hogy pár éven belül a legnagyobb klasszikusok között fogják majd emlegetni. Tarantion újra csodát tett.

Pozitívumok:
-remek alakítások
-Di Caprio fantasztikus
-véres és fordulatos
-változatos helyszínek
-Tarantino profizmusa
Negatívumok:
-Leo szerepelhetett volna többet is
Értékelés: 90%

|